Zemřel Pavel Bobek

Dnes, ve středu 20. listopadu 2013, zemřel po dlouhé a těžké nemoci Pavel Bobek, zpěvák, architekt, gentleman a dobrý člověk.
Pavel Bobek se narodil 16. září 1937 v Praze. Po skončení gymnázia studoval na Fakultě architektury a pozemního stavitelství ČVUT v Praze, kde získal titul Ing. arch. Jeho spolužáky byli například Jan Kaplický, kterého pokládal za svého nejlepšího přítele, Petr Nárožný nebo Eva Jiřičná. Na vysoké škole zpíval ve fakultní kapele Fapsorchestra, později ve Studiu bigbeatové hudby a od roku 1959 v divadle Paravan. Po krátké spolupráci se skupinou Olympic (1963–1965) začal vystupovat s Country Beatem Jiřího Brabce a stal se také členem Semaforu, v němž působil až do roku 1990.

Pavel Bobek miloval Ameriku, rokenrol a country, ale interpretoval hudbu spíše v poklidnější poloze – nepatřil k typickým rockerům. Jeho největšími hity jsou v naprosté většině coververze starých amerických country klasik.

Jeho velkým idolem byl americký zpěvák Johnny Cash, se kterým se roku 1978 osobně setkal na půdě amerického velvyslanectví v Praze a společně si zazpívali píseň Will the Circle Be Unbroken. Se vzpomínkou na toto setkání odjel v roce 2010 Bobek společně s producentem Lubošem Malinou do Nashvillu, kde natočil ceněnou desku předělávek Cashových písní, kterou nazval Víc nehledám.

Roku 1980 byl oceněn ziskem Zlaté porty za zásluhy a rozvoj country music.

V roce 2007 prodělal mozkovou mrtvici. Přestože byl na tom zdravotně velmi špatně, v poslední době stále vystupoval se skupinou Malinaband a s Robertem Křesťanem spolupracoval na písni Ještě není tma na albu Druhé trávy Dylanovky.

Po vážné nemoci téměř přišel o hlas, částečně se vrátil na pódia a loni v květnu vydal nové album s názvem Kruhy.

V roce 2013 byl Akademií populární hudby zvolen do Síně slávy. Na ceremoniálu také zazpíval, sice v sedě, ale přesto šlo o silné vystoupení, které publikum vřele přijalo.

Bylo mu 76 let.

Vaše názory

komentáře