Zemřel Lemmy Kilmister

Velmi smutná zpráva zasáhla celý hudební svět. Včera podlehl mimořádně agresivní rakovině frontman legendární britské heavymetalové skupiny Motörhead Ian Fraser Kilmister. Bylo mu čerstvých 70 let. O nemoci se dozvěděl teprve v sobotu 26. prosince, dva dny po svých narozeninách. Zemřel v pondělí v Los Angeles, kde žil.
Baskytarista, zpěvák a skladatel Lemmy Kilmister založil skupinu Motörhead v roce 1975. Letos v červenci skupina vystoupila na festivalu Rock for People Europe v Plzni. Další koncert v Česku plánovala v rámci celoevropského turné na 18. února 2016 v Praze.
Lemmy v 60. letech působil jako kytarista v mnoha méně či více známých kapelách, například Rainmakers a Motown Sect. V roce 1967 pracoval jako roadie (technik) pro legendárního amerického kytaristu Jimiho Hendrixe. V roce 1971 se jako baskytarista přidal k rockové skupině Hawkwind. S hudebním nástrojem však neměl moc zkušeností a právě tehdy si vypracoval svůj osobitý styl – zatímco většina basáků obvykle preferuje hraní jednotlivých not, Kilmister do hry často zařazoval akordy a dvojhmaty.
V roce 1975 byl britský rocker od Hawkwind vyhozen kvůli drogám a založil skupinu Motörhead. Ta vydala 20 alb a je označována za jednoho z průkopníků heavy metalu, přestože Lemmy vždy rád tvrdil, že hraje „jen rokenrol“. Byl také známý svým chraplavým hlasem, energickou hrou na baskytaru i tím, že měl mikrofon vždy nastavený hodně vysoko. Pozoruhodný byl i jeho vzhled – s pejzy, knírem a výrazným mateřským znaménkem na tváři.
Lemmy proslul svým bouřlivým životem. Nikdy se neoženil, měl ale jednoho syna. V minulosti tvrdil, že vypije denně láhev whisky. V posledních letech ale prý přešel kvůli cukrovce na vodku s džusem. Z drog se vyhýbal snad jen heroinu. Také se dušoval, že spal s více než tisícovkou žen.
Lemmy byl považovaný za jednoho z největších metalových muzikantů vůbec. Připomeňme si ho snad nejúspěšnější skladbou Ace of Spades ze stejnojmenného alba.

Vaše názory

komentáře