Zemřel král blues

Ve čtvrtek večer zemřel ve svém domě v Las Vegas Riley B. King, známější spíše jako B.B. King, právem označovaný jako král blues. Zesnul poklidně ve spánku ve věku 89 let. Trpěl cukrovkou druhého typu.
Byl americkým bluesovým kytaristou, zpěvákem a skladatelem, považovaným za jednoho z nejlepších a nejuznávanějších bluesových umělců všech dob. Svým elektrickým kytarám Gibson přezdíval Lucille. Mezi jeho nejznámější skladby patří The Thrill Is Gone, Lucille, Sweet Black Angel a Rock Me Baby.
V USA byl přijat do rokenrolové síně slávy a získal 15 cen Grammy, tu poslední v roce 2009 za album One Kind Favor. Časopis Rolling Stone ho označil za třetího nejvýznamnějšího kytaristu všech dob, hned za Jimim Hendrixem a Duanem Allmanem. V Memphisu, kde pracoval jako DJ, dostal přezdívku „Beale Street Blues Boy“ (bluesový kluk z Beale Street), která byla později zkrácena na B.B. V 50. letech se stal jedním z nejvýznamnějších muzikantů v oblasti Rhythm & Blues.
Velkou popularitu si B.B. King vysloužil také díky tomu, že v roce 1969 zahajoval netrpělivě očekávané turné „American Tour“ skupiny The Rolling Stones. Mezi lety 1951 a 1985 se jeho písně objevily v R&B hitparádách celkem 74×.
V roce 1988 oslovil novou generaci fanoušků, když společně s irskou skupinou U2 natočil singl „When Love Comes to Town“, který se objevil na jejich albu Rattle and Hum. V roce 2000 pracoval s kytaristou Ericem Claptonem na albu Riding With the King.
Několikrát také koncertoval v České republice. 28. dubna 1998 vystoupil v Praze v Kongresovém centru s českým bluesovým kytaristou Lubošem Andrštem. Podruhé hráli společně 9. července 2000 ve Zlíně, v klubu Golem.
B.B. King nepoužíval akordy, buď hrál nebo zpíval, nikdy dohromady. „Samozřejmě pár akordů umím, ale většinou mi nějak nepasují ke skladbám, co právě hrajeme. A když zpívám a pokouším se zároveň o doprovod, taky to není ono,“ tvrdil.
Jeho skladby hrála i mainstreamová rádia.
Pojďme si ho připomenout skladbou Blues Boys Tune.
https://www.youtube.com/watch?v=S1upbgyd9lo

Vaše názory

komentáře