Zemřel Greg Lake

Po Radimu Hladíkovi druhá smutná zpráva během jednoho týdne. Ve věku 69 let ve středu, 7. prosince dobojoval nerovný boj s rakovinou Gregory Stuart „Greg“ Lake.

Tento výjimečný kytarista a skladatel se narodil 10. listopadu 1947, a který stál při zrodu fenomenálních kapel jako např. King Crimson nebo tria Emerson, Lake & Palmer. S první jmenovanou kapelou nahrál legendární desky „In the Court of the Crimson King“, na které se podílel i autorsky a „In the Wake of Poseidon“, kde vystupoval jako zpěvák.
Po odchodu z King Crimson založil spolu s klávesistou Keithem Emersonem a bubeníkem Carlem Palmerem trio Emerson, Lake and Palmer. Tato trojice, zkráceně ELP, představovala britský artrock a téměř na tři dekády určovala jeho zvuk. Po přerušení činnosti ELP v roce 1983 zaskakoval Greg Lake v další artrockové legendě Asia za Johna Wettona, mimochodem také člena King Crimson. Mimo to vydal dvě sólové desky „Greg Lake“ (1981) a „Manoeuvres“ (1983). Spoluhráčem a spolutvůrcem byla další kytarová legenda Gary Moore.
V roce 1986 spolu Keithem Emersonem a Cozy Powellem, který nahradil Carla Palmera, obnovili činnost legendárního tria, tentokrát pod názvem Emerson, Lake and Powell. Začátkem devadesátých let se trio sešlo v původní sestavě, tedy Emerson, Lake & Palmer. Z této doby pochází dvě studiová alba „Black Moon“ (1992) a „In the Hot Seat“ (1994) a celá řada koncertních vystoupení po celém světě. Pro neshody uvnitř kapely došlo v roce 1998 k jejímu definitivnímu zániku. Navíc, v roce 2004 vyšly paměti Keitha Emersona s názvem „Pictures of an Exhibitionist“, ve kterých autor staví Lakea do ne zcela lichotivého světla. Sám Lake na to reagoval prohlášením, že s ELP už nikdy nevystoupí. Nicméně, v roce 2014 vychází retrospektivní živá deska „Live from Manticore Hall“, kterou natočil v roce 2010 během společného turné právě s K. Emersonem (jsou na ní uvedeny skladby jak King Crimson, tak ELP). V té době se také účastnil turné All-Starr Band bubeníka The Beatles Ringo Starra.
V roce 2005 vyráží na turné formace Greg Lake Band ve složení David Arch (klávesy), Florian Opahle (kytary), Trevor Barry (baskytara) a Brett Morgan (bicí). V roce 2015 vydal desku „Ride the Tiger“ na které spolupracoval Geoff Downesem.

Z původního legendárního tria ELP je tedy dnes na živu již jen bubeník Carl Palmer, když Keith Emerson zemřel letos, 11. března.

Připomeňme si ho slavnými skladbami Epitaph a In the Court of the Crimson King z prvotiny King Crimson.

Vaše názory

komentáře