Zemřel fenomenální americký hudebník Prince

„S hlubokou lítostí potvrzuji, že legendární a ikonický umělec Prince Rogers Nelson dnes ráno zemřel ve svém domě v Paisley Parku. Bylo mu 57 let,” uvedla hudebníkova britská vydavatelka Anna Meachamová. Dodala, že další informace včetně příčiny úmrtí zatím nejsou k dispozici.
Tato zpráva hluboce zasáhla celý hudební svět.
Bezvládné tělo zpěváka se našlo ve výtahu nahrávacího studia u něj doma v obytném resortu Paisley Park nedaleko jeho rodného města Minneapolis.
Přivolaným policistům a záchranářům se hudebníka již nepodařilo oživit.
Zpěvák, multiinstrumentalista, textař, producent, podnikatel, sexsymbol a výrazná osobnost hudební scény s občanským jménem Prince Rogers Nelson byl znám díky svému originálnímu projevu, s nímž v hudbě spojoval prvky funku, rocku či R&B a v mnohdy divokých kostýmech předváděl na pódiích energická vystoupení. Své první desky vydával na přelomu 70. a 80. let, kdy měla jeho tvorba výrazně popový charakter. Mezi jeho nejznámější alba patří Diamonds and Pearls z roku 1991 či Black Album vydané o tři roky později. Na řadě alb jiných umělců se podílel jako producent, je autorem písně Nothing Compares 2U, která proslavila irskou zpěvačku Sinéad O’Connor. Prince získal Oscara za hudbu ke snímku Purple Rain z roku 1982.
Prince byl velmi talentované dítě, učil se hrát prakticky na cokoliv k čemu se dostal. V sedmi letech hrál na klavír, ve 12 letech uměl hrát na 25 hudebních nástrojů. Postupně se dopracoval k prakticky perfektnímu multiinstrumentalismu, kdy byl schopen ovládat prakticky libovolný hudební nástroj.
V roce 2004 byl uveden do rock’n’rollové síně slávy, obdržel dvě Grammy za nejlepší mužské živé vystoupení v kategorii r’n’b (za píseň „Call my name“), byl i v nominaci na nejlepší r’n’b album a písničku.
Připomeňme si Prince singlem Cream, který vyšel na úspěšné desce „Diamonds and Pearls“ v roce 1991 a byl opět na špice hitparád.
https://www.youtube.com/watch?v=1Lmq6RDn5O8

Vaše názory

komentáře