UDG oslaví na Flédě dvacetiny svým nejdelším playlistem

 

UDG oslaví na Flédě dvacetiny svým nejdelším playlistem

 

 

Nepoužitelní polobozi alias UDG slaví 20 let. Jedna z nejsoudržnějších kapel na české hudební scéně přiveze 21. března na Flédu první jarní den a nejdelší playlist své koncertní historie. Bude obsahovat průřez toho nejlepšího z pěti studiových alb a tři úplně nové songy z chystané desky, kterou pokřtí v březnu 2020 ve Foru Karlín. Hostem narozeninového koncertu bude Jakub Děkan & band.

UDG hrají léta v takřka nezměněné sestavě, což se v posledních letech plných kapelních rozpadů a radikálních personálních obměn zdá skoro neuvěřitelné. I díky tomu neustále rozšiřují svou fanouškovskou základnu a nechybí na žádném velkém festivalu. Dvacetiny oslaví v klubové atmosféře, protože, jak říká bubeník a textař kapely Tomáš Staněk zvaný Jugi: „Když se povede klubový koncert, tak ta atmosféra se nedá ničím nahradit. Takovou energii a blízkost fanoušků venku nezažijete.“ Pro fanoušky letos chystají i nekoncertní dárky. První z nich je již vydaný záznam vůbec prvního akustického koncertu kapely, kterým v prosinci 2018 vyvrcholil společný projekt KB a Tv Óčko KB Band Academy. Hosty UDG byli Michal Hrůza, Michal Ambrož a Xindl X. Během léta k němu přibyde live festivalové CD a do konce roku chce kapela dokončit nové album.

To minulé, Emotikon (2016), se dodnes těší jak oblibě fanoušků, tak chvále kritiků. Sama kapela prohlašuje, že jde o jejich nejlepší desku. Je syrovější než jsme byli zvyklí, nahraná živě včetně vícehlasých vokálů, bez použití samplů. Nevyhýbá se ani elektronice, k níž přičichli při nahrávání předchozí studiovky Akrobat (2012) ve studiu Armina Effenbergera. „Pracuje se nám s ním dobře. Jsme kámoši, ale máme k němu respekt. Našli jsme i kompromisy v přístupech a dostali UDG zvukově skoro přesně tam, kde to cítíme. To je úspěch,“ ohodnotila kapela spolupráci s ním. Na hudební podobě písní se většinou podílí všichni její členové, texty jsou pak výhradní doménou bubeníka Jugiho. Vedle něj tvoří kapelu zpěvák Petr Vrzák, kytaristé Bohumil Němeček a Tomáš Vohradský, baskytarista Pavel Vrzák a saxofonista Adam Kupera.

Skupina UDG vznikla v roce 1998, ale zásadní zvrat v dobývání domácí scény pro ni nastal až v roce 2004, kdy zvítězila ve 2. ročníku soutěže Coca-Cola PopStar a podepsala smlouvu se Sony BMG na debutové album Ztraceni v inspiracích (2004). Hostuje na něm Matěj Homola z Wohnoutů nebo Richard Krajčo z kapely Kryštof a najdeme na ní nejposlouchanější skladbu kapely Hvězdář (více než 9 miliónů zhlédnutí). V roce 2007 vydali druhou desku s francouzským kytaristou Guillaumem Kondrackim Buď a nebe (2007) s hostující Ivou Frühlingovou a MC NuCem (Skyline). V roce 2009 razila dalšímu albu Autoportrét cestu skladba Éterická. Výrazný zvukový i aranžérský posun je slyšet ze čtvrtého, zvukově velmi vyrovnaného alba, Akrobat (2012), které už produkoval Armin Effenberger. V titulní skladbě deklamuje Oto Klempíř.

Hostem narozeninového turné UDG bude Jakub Děkan, jenž se podílel na nejsledovanějším hitu z Emoticonu Atomy. Na Flédě vystoupí s vlastní kapelou ve složení Honza Peroutka (klávesy), Martin „Cágo“ Cagaš (kytara, baskytara, zpěv) a Matěj Macek (bicí). Kromě mnoha úspěšných spoluprací s Paulie Garandem, ATMO music, Just Try, Rybičkama 48 nebo Pekařem   se Děkan snaží najít čas na vlastní hudební cestu. V roce 2018 mu vyšla debutová deska Srdce, která zčásti obsahuje nové nahrávky jeho virálních hitů Děda (7,5 mil. zhlédnutí), Nechceme být spolu (ft. Sabina Křováková, 3,5 mil. zhlédnutí) nebo Co bejvávalo, už netní (ft. Pokáč, víc než 9 mil. Zhlédnutí), ale i nejvýraznější skladby pro spřátelené muzikanty včetně písně Atomy.

 

 

Ukázky

UDG – Atomy ft. Jakub Děkan youtube ukázka

UDG – Intergalaktická (KB Acoustic Stage) youtube ukázka

UDG – Hvězdář  youtube ukázka

Jakub Děkan – Lea  youtube ukázka

Jakub Děkan – Co bejvávalo, už není  (feat. Pokáč) youtube ukázka

 

 

UDG – 20 let tour / Brno + Jakub Děkan & band, 21.3. 2019, 20:00,

Fléda Brno

Facebook událost
Předprodej 270 Kč (+ poplatky sítě)

 

Vaše názory

komentáře