Sofa Surfers (AT) oslaví na Flédě dvě dekády na scéně

Experimentální projekt Sofa Surfers oslaví v Brně 20 let své existence. Trip-hopové kvarteto pojící elektroniku s alternativním rockem vystoupí 4. března na Flédě v rámci tour k aktuální desce 20. Ta uzavírá uplynulé dvě dekády fungování Sofa Surfers, zároveň dokládá neustálý vývoj jejich tvorby. Koncert doplní projekce filmového dokumentaristy Tima Novotnyho, který svými vizuály dlouhodobě dotváří podmanivou atmosféru ceněných koncertních představení kapely.

 

Sofa Surfers se do Česka vracejí po dvouleté odmlce. Dobré jméno si zde udělali už vystoupením na festivalu United Islands v roce 2012. Březnový koncert na Flédě je součástí turné k oslavám dvaceti let od vzniku projektu. Jeho součástí budou speciální projekce dlouholetého spolupracovníka Sofa Surfers, filmaře Tima Novotnyho, které dokreslují charakteristickou koncertní show kapely. „Když jsme v roce 1997 začínali, živá vystoupení doplněná o vizuály byla spíše vzácností a doménou klubové scény. Nechci říct, že jsme v tom byli průkopníci, ale prostě jsme je vymanili z čistě klubového kontextu,“ popsal typickou audiovizualitu Sofa Surfers zakládající člen Michael Holzgruber pro server Musicexport.

Aktuální album 20 je netradiční oslavou jubilea. „Nahrávku k této příležitosti jsme chtěli udělat retrospektivní, aniž by ale vypadala staře a zaprášeně,“ popsal Holzgruber desku. Ta na ploše deseti stop zachycuje šestici nových písní, které doplňují předělané verze hitů z minulých kolekcí. Hostují v nich spřátelení umělci jako Dälek, Junior Delgado nebo Jeb Loy Nichols. „Ukázalo se, že nové písně fungují vedle těch starých skvěle. Zároveň chceme vždy dělat něco úplně nového, to je pro nás důležité,“ dodal Holzgruber. Tvorbu Sofa Surfers charakterizuje žánrová rozmanitost, která se značně proměňuje s každou další deskou. Zatímco na počátku kariéry vycházely jejich skladby z jazzu, dubu a temnější down-tempové elektroniky, v nových tracích jsou slyšet ozvěny trapu a dalších jiných tanečně laděných žánrů.

U vzniku Sofa Surfers stála na přelomu milénia čtveřice vídeňských multiinstrumentalistů Markus Kienzl, Wolfgang Frisch, Michael Holzgruber a Wolfgang Schlögl. Zatímco poslední jmenovaný kapelu v roce 2014 opustil, již dříve (2004) naopak její řady rozšířil zpěvák Mani Obeya. Hned prvním singlem Sofa Rockers (1997) si kapela získala pozornost i za hranicemi Rakouska, zejména díky remixu Richarda Dorfmeistera. Nultá léta, která přála novým elektronickým proudům, a také jejich fůzím s kytarovými prvky, pak vynesla Sofa Surfers úspěch napříč Evropou. V Británií, která si v té době hýčkala trip-hopovou scénu v čele s drahokamem jménem Massive Attack, ocenila rakouskou kapelu i média jako Time Out, NME či veřejnoprávní BBC. Sofa Surfers postupně vydali více než deset nahrávek, mezi něž se řadí také kolekce remixů (Constructions 2000) a soundtracky (Komm, süßer Tod 2000, Das Ewige Leben 2015). Ty dokumentují blízký vztah kapely k filmové tvorbě, na níž se často podílí. Postupně Sofa Surfers vystoupili na scénách v pětadvaceti zemích světa, a to včetně velkých hudebních přehlídek jako je Rock am Ring a Frequency Festival.

 

Ukázky

Sofa Surfers – Warped (feat. Oddateee) – youtube ukázka

Sofa Surfers – The Fixer – youtube ukázka

Sofa Surfers – Scramble feat. Soulcat E-Phife (Live at Frequency Festival 2016) – youtube ukázka

 

Sofa Surfers (AT): Fléda, 4. března, 20:00

Facebook událost

 

PŘEDPRODEJ:

350 Kč + poplatky sítě

Hostel Eleven, Dominikánská 11, (denně 8-22, bez poplatků)

INDIES, Poštovská 2

SMSTICKET.cz

GOOUT.cz

 

Vaše názory

komentáře