Pár slov z koncertu EPICA, ELUVEITIE a SCAR SYMETRY

Páteční večer byl poněkud chladný, ale sliboval zahřátí při skvělé prezentaci úžasného metalu z pera Scar Symetry, Eluveitie a Epica. Tenhle trojlístek je pro mne určitě vyrovnaný a považoval jsem to spíše jako trojkoncert, leč Scar Symetry se moc nekonali, neb jsem nestihl zaznamenat změnu začátku koncertu a tak to bylo jen pár minut special guest. Tahle grupa označením speciální host určitě mile překvapila všechny, pro mne velký tahák,  z toho co jsem stihl, byl jen song The Illusionist, co jsem chtěl moc slyšet je skladba Morphogenesis, zdaji hráli, či ne nevím, škoda. Dle mých pocitů si tahle kapelka zaslouží určitě lepší publicitu, lepší hrací časy.

Druhou kapelou na scéně byli ELUVEITIE.  Co dadat absolutně nadupaná šou, skvělé světla, perfektní zvuk, vyrovnané skladby, které se přelévaly dle různobarevné tvorby celou dobou hraní Elu. Energie, která čišela z muzikantů, nebyla problémem přenést na fans. Utvořený moshpit byl neuvěřitelně velký a bujarý. Průřezem celé své dosavadní tvorby Eluveitie, vystřihli Omnos, A Rase For Epona, Helvetios, Thasandfold, King, Uis Elveti, Qouth The Raven, instrumentální Isara, The Call Of Mountains, Inis Mona, Alesie a další. Produkce byla sestavena do perfektních tahů, tak aby postupem celého vystoupení vynikl každý muzikant a s ním i jeho nástroj. Co předvedla taková Anička s hlasem – paráda. Elu jsem viděl mnohokrát, ale tohle bylo asi pro mne nejlepší, už jen proto, že zvuk byl skutečně čistý a vše čitelné a kapelka do toho zase jako vždycky brutálně šlapala.

Třetím dílem skládanky byla Epica. Z prvopočátku měla problém si na svou stranu stáhnou lidi pod podiem, přišlo mi tam až moc gest, zbytečné prázdné pohyby, jakoby bez nadšení, ale postupem času se to rozplynulo a i Epica nakonec rozpohybovala lidi a i moshpit. Simone chce být evidentně jinde, než jejich tvorba připouští, alespoň jsem z toho měl takový pocit. Na Epice se mi vždy líbilo, že i přes ženský vokál se nebojí tvrdého ražení a byl to koncept pevně semknutý, v pátek mi přišlo, že je Simone a pak kapela. Tohle s k tomuto žánru moc nehodí. Každopádně mohl to být jen můj subjektivní pocit. Epica nepozapomněla na své nejlepší pecky Storm of Sorrow, Victim Of ContingencyThe Essence Of Silence, Unchain Utopia, Unleashed, Cry For The Moon a další. Co se mi hooodně líbilo byly světla i zvuk všech vystoupení.

Celkový dojem z prožitého večera je ale jednoznačně v plusových číslech. Hala byla poměrně slušně zaplněná, atmosféra dokreslovala to, co se odehrávalo na podiu. V konečném hodnocení to nemělo chybu. Pořadatelům díky a příště prosím zase stejně kvalitní trojlístek kapel  (z minulosti připomínám také dobře sestavené trio, Omnuim Gatherum, Insomnium a Ensiferum).

Vaše názory

komentáře