Mark Lanegan se vrací na Flédu s novým albem

 

Velikán alternativního rocku Mark Lanegan se vrací na Flédu s novým albem

Brno, 17. října 2017

Na pódium klubu Fléda se 9. listopadu vrátí živoucí rocková legenda Mark Lanegan. Americký písničkář s nezaměnitelným hlasem, který spolu s Kurtem Cobainem stál na počátku vlny garážového rocku 90. let, se v Brně představí po dvou letech s novou deskou Gargoyle. Oceňované album zvukem navazuje na předchozí Laneganovu tvorbu, když post-rockové kytarové linky doplňuje bohatá krautrockem nasáklá produkce. Koncert Marka Lanegana s kapelou doplní hudebník Joe Cardamone (USA) a belgický soulový písničkář Lyenn.

 

Klub Fléda představí v Brně další legendu alternativní rockové scény. Po koncertech Swans, Cabaret Voltaire či britských Archive se na Flédu vrátí další hudební ikona, která s léty zraje jako víno. Charismatický americký písničkář Mark Lanegan zavítá na místo činu po dvou letech od svého strhujícího vystoupení z roku 2015. Představí zde své desáté studiové album Gargoyle. To opět dokazuje Laneganovu neutuchající touhu po ustavičném uměleckém progresu. „Je to skvělý život a já si ani nedokážu představit, že bych dělal něco jiného. Ten nepřetržitý ruch kolem sebe prostě potřebuji,“ vysvětlil Lanegan pro server The Quietus a dodal: „Jsem šťastný, že jsem starší a konečně si užívám života. Nepochybně jsem teď aktivnější, než když mi bylo 20. Jsem rád, že jsem v určitém momentu otočil směr svého života.“

Charismatický hudebník se na nové desce Gargoyle vrací ke kořenům své inspirace. „Věci jako Joy Division a New Order vždycky ovlivňovaly můj zpěv i texty. I tentokrát jsem z nich vycházel, jen jsem se jim víc poddal i po hudební stránce,“ popsal Lanegan pro zmíněný server. Zvukově soudržná kolekce deseti temně podmanivých skladeb stojí na nezaměnitelném zpěvákově vokálu. Písně kombinují bluesově uvolněnou estetiku post-rocku s elektronickou rytmikou a syntezátory. Album silně ovlivnila spolupráce s kytaristou Robem Marshallem (Exit Calm), který se podílel na více než polovině písní: „Práce probíhala ve velkém spěchu a intenzitě. Měl jsem jen osm dní na to skladby dokončit. Myslím, že ten pocit vzrušení se odráží v jejich vyznění.“

Začátek hudební dráhy Marka Lanegana se váže k divokým 80. létům. Problémový kluk s bohatou drogovou minulostí v tom čase zakládá s kamarády garážovou kapelu Screaming Trees. S tou postupně vydává několik úspěšných alb, a především díky MTV s ní s koncem 90. let získává také značný komerční úspěch. Přesto se Lanegan v průběhu 90. let osamostatňuje a jako boční projekt vydává své první sólové album The Winding Sheet. Krátkou o to však zajímavější kapitolou je spolupráce s Kurtem Cobainem. Společně s dalšími dvěma členy tehdy pod názvem The Jury na krátko spojili síly v projektu předělávek klasického bluesmana Leada Bellyho. Jejich společnou skladbu Where Did You Sleep Last Night pak proslavil svými živými vystoupeními právě Cobain.

 

Laneganova sólová kariéra se naplno rozjíždí s novým miléniem a tehdejším koncem Screaming Trees. Lanegan za svých více než třicet let aktivní hudební kariéry postupně vydal deset dlouhohrajících desek, nespočet EP a živých nahrávek. Jeho pravidelnými hosty jsou hvězdy jako Josh Holme (Queens of the Stone Age), Isobelle Campbell (Belle & Sebastian), PJ Harvey nebo Greg Duli (Afgan Whings). Sám přitom spolupracoval na více než 50 různých albech a projektech interpretů jako Soulsavers, Moby, UNKLE, The Gutter Twins, John Cale, Nick Cave či zmíněných Queens of the Stone Age. Aktuálně Lenegan vystupuje se svou kapelou na evropské části turné k desce Gargoyle.

 

Vystoupení Marka Lanegana v Brně doprovodí dvojce sólových hudebníků. Los Angeleský tvůrce Joe Cardamone se proslavil jako člen post-hardcorové kapely The Icarus Line. V roce 2015 se však skupina z důvodu vážné nemoci jednoho z členů rozpadla a Cardamone započal svou samostatnou kariéru. Na jaře tohoto roku oznámil vydání premiérové kolekce Holy War, v níž kombinuje hudbu s jinými uměleckými formáty. Doposud vydané nahrávky naznačují hudební posun k potemnělému synth-popu a downtempu. Belgický písničkář Lyenn naproti tomu stabilně brázdí vody instrumentálně barvitého soulu. Jeho aktuální třetí studiové album Slow Healer vznikalo na Islandu a Lyenn na něm umě těží ze svého naléhavého vokálu i příjemně vrstevnatého zvuku.

 

Ukázky

Mark Lanegan – Nocturne – youtube ukázka

Mark Lanegan – Beehive – youtube ukázka

Mark Lanegan – KEXP Live Performance (2013) – youtube ukázka

Joe Cardamon – Out of Road – youtube ukázka

Lyenn – Fading – youtube ukázka

 

Mark Lanegan Band (USA): Fléda, 9. listopadu, 19:00

 

Vaše názory

komentáře