Malý princ se vrátil s Kanyzou a Renčem

Malý princ se vrátil s Kanyzou a Renčem

 

Pomalu se začalo šeřit a před galerií Petra Brandla na pražském Jungmannově náměstí bylo rušno. Přicházeli kamarádi, přátelé, vzácní hosté a také několik známých tváří, aby byli u křtu knihy Richarda Bergmana a Martina Ondřeje Nový návrat malého prince. Mezi nimi nechyběl ani režisér Filip Renč, který se stal jedním z kmotrů knihy. „Jsem rád, že mohu být u této události,“ řekl.

„Richard je můj kamarád a není zas tak dlouho, co jsme společně s ním a skladatelem Danem Bartákem dokončili synopsi k muzikálu Malý princ. Zatím tento projekt čeká na hodného sponzora, neboť je technicky velice náročný. Já jsem teď dotočil celovečerní film Zoufalé ženy dělají zoufalé věci na námět Haliny Pavlovské, který bude mít premiéru v lednu příštího roku, a čekají mě další zajímavé projekty, o kterých bych zatím nerad mluvil. A co se týká Nového návratu malého prince, myslím si, že je to skvělý nápad, který určitě osloví mnoho milovníků Exupéryho díla. A možná i muzikálové či filmové producenty,“ dodal Filip Renč, který se už za dva měsíce stane podruhé otcem. A knížku Nový návrat malého prince za pár let využije doma když z ní bude číst dceři před spaním.

Druhý z kmotrů, herec a malíř Jan Kanyza, promluvil o knize jako takové: „Malý princ je kniha, která oslovila a navždy bude oslovovat všechny lidi, kteří touží být této planetě užiteční, kteří chtějí žít život svobodně, bez bolesti, ve štěstí a shodě. Dokončit tento dojemný a pravdivý příběh je vlastně splnění přání, možná i prosby  samotného autora Malého prince, který si tolik přál, aby ten, kdo potká dítě se zlatými vlásky, které se bude smát a nebude odpovídat na jeho otázky, ho nenechal smutnit a rychle mu napsal, že se vrátil… Jeho přání se po mnoha letech vyplnilo. Stalo se skutečností. Přeji to jak samotnému Exupérymu, tak i všem lidem, kteří stejně jako on se dočkal návratu svého malého přítele tam někde na Pískové planetě, která se tolik podobá planetě Zemi.“

Proč a kdy vznikl nápad dokončit legendární dílo Exupéryho prozradil jeden z autorů, textař, skladatel a básník Richard Bergman: „Četl jsem Malého prince, když mi bylo dvanáct let. Upřímně  řečeno, nerozuměl jsem tomu. Líbila se mi postavička prince a všechny ty další figurky, které obývaly své planetky. Ale že bych byl z toho moudrý, to ani náhodou. Vlastně jsem Exupéryho geniální příběh pochopil v okamžiku, kdy jsem spolupracoval na přípravě muzikálu a do mého srdce vstoupil navždy v okamžiku, kdy jsem psal jeho dramatizaci za účasti předních divadelních a filmových herců jako jsou Josef Somr, Jiří Dvořák, Klára Issová, Marika Šopovská, Jan Budař, Norbert Lichý a mladý talentovaný Matěj Havelka. Byla to pomalu roční práce, kterou jsem žil a žiju dodnes. Tuto audioknihu vydal v říjnu tohoto roku Supraphon. Hlas a přednes Jiřího Dvořáka v roli pilota na konci příběhu byl tak silně emotivní, myslím tím již vyslovenou prosbu, aby se malý princ vrátil, že mě to tak sebralo až jsem si řekl, že jeho přání splním. A tak jsem dalších několik měsíců za pomoci svého kamaráda Ondřeje Martina seděl ve své pracovně, kterou jsem si zbudoval k obrazu svému z galerie, kterou vlastním již dlouhých sedmadvacet let na Korunní třídě a s pokorou a úctou jsem psal pokračování Malého prince,“ prozradil Richard Bergman.

Vaše názory

komentáře