Jarní sezóna na Flédě

Flédu čeká multižánrové jaro s IAMX, Extrawelt, The Herbaliser a dalšími velkými jmény

 

 

Jarní sezóna na Flédě se ponese v duchu žánrové rozmanitosti a prolínání stylů. V brněnském klubu vystoupí řada velkých jmen světové hudby. Aktuální fúzi elektroniky, synthpopu a alternativního rocku představí IAMX (UK). Novou desku přivezou ikony techno minimalu Extrawelt (DE). Industrial v programu zastoupí provokatéři Laibach (SLO). Hip hop s prvky elektronických žánrů propojí nizozemští Dope D.O.D. (NL). Unikátní spojení hip hopu a jazzu přinese The Herbaliser (UK). V květnu a červnu se Fléda přestěhuje ven. Na Špilberku přivítá Mig 21 s Michalem Hrůzou a jedno velké zahraniční překvapení. Pokračování se dočká hip hopový maraton ve spolupráci s festivalem Uprostřed.

 

Podzimní multižánrová dramaturgie pod heslem „never ending music festival“ se Flédě vyplatila. Díky různorodosti akcí se podařilo zvýšit návštěvnost klubu a mnohokrát ho vyprodat. Jarní sezóna tak pokračuje v nastavené cestě. Rozmanitou sérii velkých zahraničních koncertů zahajuje vystoupením IAMX (UK). Na Flédě představí album Alive In New Light, na němž se definitivně osvobozuje od svých vnitřních démonů. Širšímu publiku je určena koncertní show norského zpěváka, houslisty a skladatele běloruského původu Alexandra Rybaka s fenomenální estonskou sopranistkou Elinou Nechayeva. Příznivci tvrdších žánrů uvítají trojkoncert hardcorových kapel Stick To Your Guns (USA), Nasty (DE) a Get The Shot (CAN) a sólový projekt bývalého člena Rainbow a Deep Purple Joe Lynn Turnera (USA). Novou desku The Sound Of Music, jako vizi současné Severní Koreje v kontrastu k legendárnímu filmovému muzikálu, přiveze do Brna Laibach (SLO). Hip hopové nadšence potěší návštěva uznávaných holandských rapperů Skitse Viciouse a Jaye Reapera zvaných Dope D.O.D. s novinkou The System Reboot. A stejně jako loni (Jan Blomqvist & Band) se Fléda se sezónou rozloučí open-air produkcí na špilberském nádvoří v čele s velkým zahraničním jménem, které bude zveřejněno v následujících týdnech.

 

Pokračuje festival živé elektronické hudby Echoes, který se po loňské experimentální dramaturgii snaží víc vyjít vstříc většinovému vkusu příznivců současné elektroniky. Přes veškeré snahy o originální dramaturgii zahrnující v ČR neznámá jména a koncepci propojující různé úhly pohledů na současnou elektroniku, se ukázalo, že brněnské, potažmo české publikum, nemá o takové projekty velký zájem. Stále platí, že lidi chodí na to, co znají a příliš se neženou do toho poznávat něco nového. V roce 2018 navíc Echoes (oproti minulému ročníku) finančně nepodpořil Jihomoravský kraj, čímž se festival, jehož rozpočet výrazně překračuje částku půl milionu korun, stává jen těžko udržitelným. Objevnosti a hledačství se na chvíli vzdáváme, z kvality však v žádném případě neslevíme“, vyjádřil se k aktuální dramaturgii Echoes Lukáš Stara, dlouholetý provozovatel klubu Fléda.

 

Pátou sezónu festival zahájí v únoru s ikonou evropské taneční scény, hamburskou dvojicí Extrawelt. Té se v živých vystoupeních daří spojovat digitální a analogovou produkci v jeden taneční organizmus. Arne Schaffhausen a Wayan Raabe v české premiéře představí strhující živou show k nové desce Unknown (2018), na níž posunuli svůj nezaměnitelný rukopis do nečekaných rovin. Aktuální poloha jejich techno minimalu nasáklého devadesátkovým undergroundem překvapí i ty, kteří je viděli na Colours of Ostrava 2017.

 

Cestu k novým fanouškům hledá i klubová noc Elektra. Po podzimní sezóně, kterou ovládly techno královny současnosti Nicole Moudaber a Rebekah, bude nyní zkoumat undergroundové kořeny elektronických žánrů. V březnu uvede zásadní postavu francouzského electra 90. let a žánru electroclash, vizionáře The Hackera s aktuálním setem z jeho nového alba Le Théâtre Des Opérations. V dubnu přiveze jednoho z nejprodávanějších technařů planety Umeka, slovinského DJ, který založil několik tanečních labelů. Jeho proslulou rádiovou show Behind the Iron Curtain pravidelně vysílá na 150 stanic po celém světě.

 

Na aktuální dění na domácí scéně klub reaguje sérií koncertů, kterou zahájí legenda brněnské alternativy Dunaj. Fanoušci crossoveru ocení definitivní návrat bytostně koncertní kapely Gaia Mesiah s dlouho očekávaným albem Excellent Mistake. N.O.H.A. přiveze novinky ze svého dnb, world music a dubstep portfolia, Mňága a Žďorp vyzkouší fanoušky z Třínohého psa a Michal Ambrož & Hudba Praha Flédě svěří svůj Srdeční příběh. Výjimečná osobnost elektronické hudby Ventolin bude i letos hledat kód skryté reality a svým disco science těšit všechny holkys a mládenc.  Tradici jarních vystoupení dodrží špička české funkové scény Monkey Business i jejich pražští soukmenovci J.A.R., tentokrát s dvojkoncertem. O ten si řekli i fanoušci slovenských showmanů Horkýže Slíže a domácí metalové stálice Škwor. Ta se z humbuku O2 Arény vrací do klidnější klubové atmosféry s Unplugged tour.

 

Dvacet let na Flédě oslaví pop rocková stálice UDG s hostujícím Jakubem Děkanem a ska-punková Fast Food Orchestra s unikátním setem mapujícím svou hudební cestu dvěma uplynulými dekádami. Rekapitulovat budou také The.Switch za účasti mnoha hostů na turné Beautiful 15 Years. Prostor dostane i písničkářství, které je v poslední době na vzestupu nejen na domácí scéně. Společně se do toho opřou Pekař a Voxel následováni Pokáčem, chlápkem se zlatou deskou a specifickou poetikou  textů naplněných humorem a ironickým nadhledem. Tečkou za přehlídkou domácí hudební tvorby bude velký koncert pro Brno, na kterém tentokrát spojí síly Mig 21 & Michal Hrůza.

 

Fléda dlouhodobě podporuje rychle se rozvíjející česko-slovenskou hip hopovou scénu. Sérii rapových koncertů zahájí slovenský brat Kali s dlouhohrající novinkou Dovi Dopo. Štafetu převezmou zástupci domácího vydavatelství Ty nikdy Paulie Garand a Kenny Rough, kteří budou „děkovat a dávat“ v živé verzi společného alba Dank. Po nich přijde Gleb, rapper silných příběhů ze slovenských sídlišť a kontroverzní Ektor s show k chystanému albu Marko, jímž završí deset let na domácí scéně. Na brněnskou premiéru se těší i slovenská rapperka Sima s druhým albem Podla seba. V programu nechybí oblíbené hip hopové noci z cyklu Ach Ano!Maniakově režii. Jarní sezónu v červnu uzavře velká open air produkce na Moravském náměstí za účasti nejlepších českých rapperů ve spolupráci s festivalem Uprostřed.

 

Mimo řady vynikajících koncertů dává klub prostor i nehudebním akcím jako je mistrovství ČR ve street dance Take the Lead nebo světová kino přehlídka Noc reklamožroutů. Tradiční místo v programu zaujímá oblíbená komunitní akce Blešák propagující etiku „slow fashion“ a princip RRR (reduce, reuse, recycle). Fléda dlouhodobě spolupracuje s nadací Podané ruce a usiluje o co největší bezpečnost v oblasti klubové kultury. Je držitelem aktuálního certifikátu bezpečnějšího nočního života a zábavy Hard&Smart. Jako několikaletý partner brněnské skupiny Amnesty International je patronem brněnského Maratonu psaní dopisů. Na konci roku odměnila Fléda své návštěvníky spuštěním mobilní aplikace s přehledným programem, snazším přístupem ke vstupenkám a zajímavým věrnostním programem.

 

 

 

 

Vybrané koncerty jarní sezóny 2019

 

17/01    Dunaj    #rock #alternativa

09/02    IAMX (UK)    #rock #elektronika

20/02    Alexander Rybak & Elina Nechayeva    #pop #alternativa

21/02    Noc reklamožroutů    #kino #party

22/02    Echoes: Extrawelt live (DE)    #echoes #elektronika #party #house

23/02    Laibach (SLO)    #rock #metal #industrial

27/02    Gaia Mesiah    #rock #crossover #hardcore

28/02    N.O.H.A.    #worldmusic #dnb #dubstep #party

09/03    Joe Lynn Turner (USA)    #rock #hardrock

13/03    Horkýže Slíže   #rock #punk

14/03    Horkýže Slíže    #rock #punk

15/03    Elektra: The Hacker (FR)    #elektra #techno #party

20/03    Pekař & Voxel   #pop #folk #songwriting

21/03    UDG – 20 let tour + Jakub Děkan & band    #rock #pop

25/03    Dope D.O.D. (NL)    #hiphop #rap

27/03    Fast Food Orchestra – 20 let    #ska #reggae

28/03    Mňága a Žďorp    #rock #pop

03/04    Pokáč    #pop #folk #songwriting

05/04    Ventolin    #acid #house #noise #elektronika #party

11/04    The.Switch    #rock #crossover

12/04    The Herbaliser live (UK)    #hiphop #funk #jazzfunk

17/04    Stick To Your Guns (USA) – Nasty (DE) – Get The Shot (CAN)    #hardcore #rock

19/04    ŠKWOR: Unplugged Tour   #metal #rock

20/04    ŠKWOR: Unplugged Tour    #metal #rock

23/04    Michal Ambrož & Hudba Praha    #rock

24/04    J.A.R.    #pop #funk #rock #jazz

25/04    J.A.R.    #pop #funk #rock #jazz

26/04    Elektra: Umek (SLO)    #elektra #elektronika #techno #party

16/05    MIG 21 & Michal Hrůza na Špilberku    #pop #rock

18/05    Monkey Business    #funk  #pop

 

Echoes: www.facebook.com/EchoesFleda

Elektra: www.facebook.com/elektracz

Spotify: bit.ly/FLÉDA_Spring_2019_Spotify_playlist

Mobilní aplikace Fléda: bit.ly/Fleda_aplikace

Vaše názory

komentáře