Hurraaah na Flédě uvádí londýnskou alternativu TOY

Hurraaah na Flédě uvádí londýnskou alternativu TOY

 

Post punková pětice TOY představí 2. května na brněnské Flédě autentický ostrovní mix psychedelie, postpunku a krautrocku. Přiveze vesmírně zasněný zvuk třetího alba Clear Shot, na němž poprvé použila sekvencery pod vlivem inspirace elektronickou taneční hudbou. Koncert je pokračováním cyklu alternativní hudby HURRAAAH.

 

Na podzim 2016 Fléda zahájila koncertní cyklus alternativních večerů Hurraaah vystoupením kanadského tria Operators a severoirské formace Girls Names. „Přestože se v poslední době soustředíme především na elektronickou hudbu a hip hop, chceme dát viditelný prostor i postrockovým, new wave a postpunkovým projektům, které jsou alternativou k mainstreamu jak po hudební stránce, tak svým lo-fi a diy přístupem,“ vysvětluje hlavní myšlenku Hurraaah dramaturgyně klubu Fléda Marie Butula Cichá.

 

Název koncertní série Hurraaah je parafrází jména kultovního newyorského klubu Hurrah. Byl to první klub v USA, kde se v letech 1976–1980 hrál new wave a punk a vystoupila zde řada britských alternativních kapel jako The Cure, Human Sexual Response, Suicide nebo New Order. Byl to také první klub na světě, kde se k hudbě pouštěl obraz na monitorech rozmístěných kolem tanečního parketu a nad barem, a to více než rok před vznikem MTV (1981). Vizuální stránku hudby v něm tehdy měla na starosti Merrill Aldighieri považovaná za první výdžejku na světě. Tato oceňovaná experimentální filmařka, dokumentaristka a animátorka v posledních letech rekonstruuje hudební historii klubu ve svých videozáznamech.

 

Londýnská pětice TOY patří k celosvětové vlně alternativní hudby, jenž se hlásí k dědictví britského punku a psychedelické hudby druhé poloviny 70. let. Vznikla v roce 2010, ale definitivně  prorazila až singlem Left Myself Behind (2011), který ji katapultoval do přední linie britské alternativní hudby a na pozici předskokana The Horrors. V roce 2012 vydala  debutovou dlouhohrající nahrávku Toy (2012) a vlivný hudební časopis NME ji zařadil do svého žebříčku 100 New Bands You Have to Hear. Svůj typicky zastřený a cinematický zvuk střídající syrové psych-rockové pasáže s přímočarým rockem s krautrockovými prvky potvrdili v druhém albu Join the Dots (2013) a účastí na turné The Vaccines. Výrazné tíhnutí k psychedelii přivedlo TOY ke spolupráci s britskou zpěvačkou a multiinstrumentalistkou Natashou Khan. Nahráli její album Sexwitch (2015) s hity Helelyos a Bride, které jsou psych-folkovými variacemi na iránské předrevoluční písně.

 

Inspirativní zkušenost s hudbou Východu pomohla TOY překonat osobní i uměleckou krizi a s novým klávesistou začít pracovat na materiálu k aktuálnímu albu Clear Shot (2016). Podíleli se na ní všichni členové kapely, intenzivně spolupracovali, poslouchali společně hudbu, četli stejné knihy. Výsledkem je barevná deska s mnoha inspiračními zdroji, mezi něž patří dávný projekt britské skupiny umělců a performerů COUM Transmissions, průkopníci industriálu Throbbing Gristle, mistři filmové hudby Bernard Herrmann a Ennio Moriccone nebo současná elektronická hudba v podání Romana Flugela. „My jsme vždycky poslouchali spoustu různé muziky, vše, co se nám dostalo pod ruku. V poslední době vychází opravdu velké množství skvělé taneční hudby a myslím, že i proto jsme při nahrávání naší nové desky, začali používat sekvencery a další věci z taneční muziky, které jsme nikdy dřív nepoužili,“ přiznává baskytarista Maxim Panda Barron pro web magazín Skiddle (11/2016).

 

 

 

 

Hurraaah

Koncertní cyklus alternativní hudby zaměřující se na aktuální postrockovou a postpunkovou hudbu a její lo-fi a diy přístupy. Podporuje a propaguje žánry, které jsou protiváhou hudebního mainstreamu a vytváří alternativu nejen k hudbě hlavních proudů, ale i způsobům, jakými vzniká.

 

 

Ukázky

Toy – I’m Still Believing – youtube ukázka

Toy – Another Dimension – youtube ukázka

Natasha Kahn & Toy – The Bride – youtube ukázka

Toy – Left Myself Behind – youtube ukázka

 

Hurraaah: TOY (UK), Fléda, 2. května 2018, 20:00

Facebook událost
PŘEDPRODEJ: 200 Kč + poplatky sítě

 

Vaše názory

komentáře