Gaia Mesiah na Flédě pokřtí nové album Excellent Mistake

 

Gaia Mesiah na Flédě pokřtí nové album Excellent Mistake

 

 

Gaia Mesiah vystoupí v Brně s koncertní show k dlouhohrající novince Excellent Mistake. Nakažlivě divoká energie čišící z původní sestavy je nyní poprvé posílená o zážitek společného skládání hudby. Kmotrem desky, kterou se kapela vrací do povědomí svých fanoušků i hudebních kritiků, se 27. února na Flédě může stát kdokoli z publika. Vedle nových písní zazní i léty prověřené hity z alb Ocean a Alpha Female. Večer nabitý rockem, funkem, hardcorem a crossoverem zahájí domácí brněnská formace Painting Memories.

 

Královna koncertních kapel Gaia Mesiah se v roce 2016 po osmi letech vrátila na česká pódia. Po euforickém comebacku, založeném na pozitivních emocích na pódiu i pod ním, přišlo úspěšné a na mnoha místech vyprodané turné Teleportour (2017). Potvrdilo, že nejde o výkřik do tmy nebo sentimentální návrat k minulosti, ale o novou etapu v dějinách kapely. Dávnou chemii posílily nové životní zkušenosti všech členů, stejně jako profesionální přístup k hudbě Marky Rybin. Z anglicko-českého singlu Sílu!, který vznikl během pouhých dvou dnů při jedné z Joshových návštěv (australský člen kapely Josh Stewart), bylo cítit, že kapela svůj nový sound teprve hledá. Když Josh v roce 2018 opustil Austrálii, aby se natrvalo přestěhoval do Čech, začala intenzivní práce, z níž vzešlo aktuální album Excellent Mistake (2019). Skladba Sílu! na něm nakonec není, protože do něj koncepčně nezapadala.

 

Gaia Mesiah se na desce vrací k vlastním kořenům a přímočarému zvuku předcolemanovského období (pozn. Jeremy „Jaz“ Coleman z Killing Joke produkoval v roce 2007 druhou desku Gaia Mesiah Alpha Female). „Novinka je asi nejblíž debutovému albu Ocean, a to je Gaia,“ říká o albu zpěvačka Marka Rybin. Kytaristka Kateřina Ryšavá alias Santa Morella dodává: „A poprvé je to opravdová spolupráce nás všech čtyř.“ S kolektivním přístupem ke skládání došlo i na změnu aranží některých starších písní. Nejvíc se měnily písně z Alpha Female (2007), které čtveřice výrazně zkrátila a oprostila od Colemanovy představy, že skladba musí mít aspoň pět minut. „Po těch letech jsme taky vyrostli v to, že všichni jdeme po tom samém. Stejný záměr, stejné nasazení, to dřív nebylo,“ svěřila se v rozhovoru pro iDnes Marka Rybin  (17.1.2019).

 

Album Excellent Mistake, jenž vyjde 1. února u Warner Music Czech Republic, vznikalo v inspirativní atmosféře pražského studia Golden Hive, jehož spolumajitel Amak Golden album po zvukové stránce produkoval. Bubenice Míša říká: „Věříme sobě, kapele a tomu, co děláme, tedy rock’n‘rollu. Warner Music nám poskytli zázemí, plnou tvůrčí svobodu a nakopli nás k neprodlené tvorbě. My jsme tu nálož důvěry a očekávání vrazili producentovi Amakovi do náruče v Golden Hive Studiu, a toto spojení se ukázalo býti čarovné a produktivní.“

 

V rámci letošního turné se Gaia rozhodla podpořit začínající umělce domácí scény a „podívat se, co se nám kde na té rodné hroudě v rocku urodilo.” Vyzvala rockové nadšence a muzikanty, aby se ucházeli o post supportu na jejich turné v místě jejich působení. Každá zastávka tak má jinou předkapelu. Pro brněnský koncert si Gaia vybrala Painting Memories ovlivněné Stone Sour, SOiL, Seether a Chevelle. Vznikla v roce 2013 a v následujícím roce už vydala první EP Piece of Stone. Po něm následovala celá řada zajímavých singlů, na jejimž konci se objevilo debutové album Remembrance (2017). Mix klasického rocku, heavy metalu, nu metalu a silných melodií kapely charakterizuje jedna z jejích posledních skladeb Star Rover, v níž vzdává hold Jacku Londonovi.

 

Skupinu Gaia Mesiah založily v roce 2000 dvě členky kapely Panika, bubenice Misha Cortéz (Michaela Moravcová) a kytaristka Santa Morella (Kateřina Ryšavá). V roce 2001 sestavu zásadně doplnila zpěvačka Marka Rybin a australský baskytarista Josh Stewart. V březnu 2008 ji nečekaně opustila Marka Rybin a o pár měsíců později i baskytarista Josh Stewart. Živé album Thank You dr. Beat (2008) se tak stalo poslední nahrávkou v původní sestavě. Za jejím fenomenálním comebackem v roce 2016 stojí zkušený hudební manažer Petr Fořt. I díky jeho úsilí a diplomacii kapela po 11 letech vyráží na turné k novému albu. „Projedeme celou republiku, chceme hlavně hrát a ukázat se mladým lidem, kteří nás kvůli naší pauze neznají,“ uvedla Morella. Materiálu a nápadů mají členové Gaiy tolik, že v dubnu po skončení turné chtějí začít pracovat na další desce.

 

 

Ukázky

Gaia Mesiah – Ocean  youtube ukázka

Gaia Mesiah – Sílu!  youtube ukázka

Gaia Mesiah – Manana live Fléda 2016  youtube ukázka

Painting Memories – Star Rover  youtube ukázka

 

 

Gaia Mesiah, 27.2. 2019, 19:00, Fléda Brno

Facebook událost
Předprodej 270 Kč (+ poplatky sítě)

 

Vaše názory

komentáře