Flédou projede živelná vlna elektro post-punku ze Severního Irska a Kanady

Flédou projede živelná vlna elektro post-punku ze Severního Irska a Kanady

 

Brno, 15. srpna 2016

 

Na začátku října se fanoušci nezávislé postpunkové a progresivní elektronické hudby mohou těšit hned na dva skvělé koncerty. V sobotu 1. října vystoupí na Flédě hudební následovníci Joy Division – severoirští Girls Names v rámci svého turné k poslednímu albu Arms Around a Vision. Ve čtvrtek 6. října je vystřídá kapela Operators, zatím nejosobnější a nejtanečnější projekt Kanaďana Dana Boecknera s koncertním programem k debutovému albu Blue Wave.

Obě kapely jsou si žánrově velmi blízké a mají podobný okruh fanoušků, v říjnu si dokonce zahrají na společném pódiu v Budapešti. Proto Fléda uvede do předprodeje kromě tradičních vstupenek také zvýhodněnou dvojvstupenku na oba koncerty. „Girls Names a Operators nejsou náhodně vybranými tituly, ale začátkem nové dramaturgické řady zaměřené na zahraniční progresivní muziku, která kombinuje punkové, punk-rockové i surf-rockové kořeny a lo-fi přístup se současnou elektronickou hudbou,“ vysvětluje dramaturgyně klubu Fléda Marie Butula Cichá.

Girls Names jsou součástí hudební scény od roku 2009. Za zásadní a určující inspiraci považují cestování po Evropě. Jejich verze post-punku, který mají Britové snad v genech, je kombinací curtisovsky znějícího hlasu Cathala Cullyho, temné basové linky Claire Miskimminové a ostré kytary Philipa Quinna. Celek připomíná maniodepresivní zvuk Joy Division, melancholickou náladu The Smith, hudební svobodu Davida Bowieho a prozrazuje Cullyho obdiv k experimentálním a zvukově nedostižným smyčkám Williama Basinského.

 

Čtvrté album Girls Names Arms Around a Vision je dynamičtější, hlučnější a vitálnější než předchozí nahrávky. Vlajkový singl Reticence je energickým vulkánem, skladba An Artificial Spring připomíná Siouxsie And The Banshees, A Hunger Artist navazuje na Depeche Mode. Album je plné hitů, přesto si Girls Names zachovávají svůj postoj k hudbě jako revoltě proti ikonám univerzální harmonie. Pro kapelu je zásadní experiment a absolutní nutnost vyhnout se vlastnímu opakování se, stagnaci, nudě a banalitě neustále vznikajících kytarových kapel.

 

Za projektem Operators stojí ostřílený kanadský skladatel a hudebník Dan Boeckner (Wolf Parade,  Handsome Furs, Divine Fits), makedonská elektronická umělkyně Devojka vytvářející analogově elektronický zvuk kapely bez jediného laptopu, a americký bubeník Sam Brown (New Bomb Turks). V dubnu kapela vydala kritiky velmi ceněné debutové album Blue Wave. V jejich osobité verzi synth-punk-rocku se snoubí inspirace elektronickou hudbou 80. let s nezaměnitelně současným zvukem postaveným na Boecknerově kytaře a jeho smyslu pro melodii. Hudbě Operators, na rozdíl od podobných kapel vyvolávající duch osmdesátek, nechybí paranoia, pocit příznačný pro tehdejší Ameriku žijící ve stínu Orwellova literárního proroctví uprostřed všudypřítomné atmosféry studené války. Výsledkem je skvělé napětí mezi pesimistickým až depresivním obsahem textů a optimisticky hravou melodičností zvuku.

 

Girls Names – Reticence youtube ukázka

www.girlsnamesband.com/

 

Operators  –  Cold Light youtube ukázka

operatorsmusic.com/

 

Girls Names /IRL/ 1.10.2016 / 20:00, Fléda Brno + Operators /CA/ 6.10. 2016 / 20:00, Fléda Brno

Cena dvojstupenek: Pouze v předprodeji / 300 Kč + poplatky sítě

 

Girls Names /IRL/ 1.10.2016 / 20:00, Fléda Brno

Cena vstupenek: předprodej 150 Kč + poplatky sítě/ na místě 200 Kč

Vstupenky na koncert jsou k dispozici v předprodejích:

  • cz
  • cz
  • Café Eleven, Dominikánská 11, Brno
  • Indies, Poštovská 2, Brno

Facebook událost

 

Operators /CA/ 6.10. 2016 / 20:00, Fléda Brno

Cena vstupenek: předprodej 200 Kč + poplatky sítě/ na místě 250 Kč

Vstupenky na koncert jsou k dispozici v předprodejích:

  • Café Eleven, Dominikánská 11, Brno
  • Indies, Poštovská 2, Brno
  • cz
  • cz

Facebook událost

 

 

O klubu Fléda

Novodobá éra Flédy odstartovala po roce 2001, kdy vznikl v domě na Štefánikově ulici v Brně hudební klub. Od roku 2004 provozuje Flédu nový tým, který z místa vytvořil jeden z nejlepších hudebních prostor v České republice. Dramaturgie klubu představuje jak zavedené kapely, tak mladé umělce a progresivní hudební směry. V programu mají své pevné místo větší a produkčně náročnější koncerty zahraničních hvězd i skromnější a autentické přehlídky lokálních hudebníků. Kromě koncertů je Fléda stabilní scénou pro klubové noci Elektra a Vendeta i festival live elektroniky Echoes. Od roku 2001 se na pódiu Flédy vystřídalo více než 1000 interpretů, jejichž vystoupení zhlédl téměř milion hudebních fanoušků. Klub je vybaven špičkovou zvukovou aparaturou od firmy d&b audiotechnik.

 

Kontakt

Veronika Duchoňová
PR & marketing manager
klub Fléda
+ 420 734 622 897
www.fleda.cz
pr@fleda.cz
www.facebook.com/fledaclub

www.instagram.com/fledaclub/

girls-names-cover operators-fb-cover

Vaše názory

komentáře