FLÉDA zveřejnila jarní program

Fléda zveřejnila program jarní sezóny.

Přiveze Brodinskiho, Swans a další velká jména

 

 Brno, 4. ledna 2017

Hudební klub Fléda ohlásil program jarní sezóny, který je výsledkem elektronicky vyhraněnější a žánrově otevřenější dramaturgie. Orientaci na velká zahraniční jména reprezentuje česká premiéra francouzského DJ a producenta Brodinskiho. Jarní díly festivalu Echoes prozkoumají minimalismus v elektronické hudbě, živě se představí Jan Blomqvist a Christian Löffler s Mohnou, čtyřihodinový DJ set šitý Flédě na míru předvede Erol Alkan. Sebevědomá dramaturgie, odvážná produkce, zájem o hledačské publikum a otevřenost vůči evropské a světové hudební scéně přilákalo na Flédu amerického rappera OG Maca, holandské De Staat či zasněné Cigarettes After Sex. Rozloučit se přijede americká experimentální legenda Swans.

Podzimní sezóna 2016 jasně ukázala, že nová dramaturgie klubu vykročila správným směrem. Odvážná orientace na velká jména z oblasti nemainstreamové hudby zvedla zájem odborné veřejnosti, přivedla na Flédu nový život a osvícenější publikum zajímající se o progresivní hudební formy. „Mám velkou radost, že dlouhodobý plán klubu stát se respektovaným středoevropským hudebním stánkem se pomalu začíná naplňovat“, říká jednatel Fleda Company Lukáš Stara. Vzhledem k velikosti a špičkovému technickému zázemí zůstává zaměřením multižánrový, avšak v porovnání s předchozími lety má jasný směr a dramaturgickou vizi.

V nadcházejících sezónách bude Fléda víc než regionální platformou pro každoroční koncerty zavedených domácích kapel. „Rok 2016 byl pro nás průlomový. Podařilo se nám změnit roli klubu a jeho vnímání ze strany veřejnosti. Přijali jsme roli hledačů, průkopníků a objevitelů. Nebojíme se zvát na Flédu u nás zatím málo známé zahraniční projekty. Nesoustředíme se přitom jen na live a DJ elektronické projekty, sledujeme aktuální dění v oblasti progresivního post-punku a synthpopu, mapujeme americkou hiphopovou scénu a snažíme se představovat i žánrově neuchopitelné, ale zajímavé solitéry“, shrnuje dramaturgii Flédy Marie Butula Cichá.

Největší pozornost je stále věnována elektronickým projektům. V únoru je odstartuje česká premiéra  francouzského DJ a producenta Brodinskiho. Osobitým způsobem kombinuje prvky noisy techna, bass heavy housu a minimalistického techna s autentickými hip hopovými elementy. Výrazný prostor dostane elektronika v rámci festivalu Echoes, který si tentokrát posvítí na její minimalistické tendence. Hlavní hvězdou únorového vydání bude německý producent, programátor a kytarista Jan Blomqvist s živou inovativní fúzí melodického elektro popu, deep housu a minimal techna doprovázeného podmanivě zasněným hlasem. V dubnu ho vystřídá Christian Löffler (DE) s minimalistickým technem prokládaným zvuky přírody. Magickou hudbu lesa doplní zpěvačka Mohna (DE). Speciální čtyřhodinový set chystá pro Flédu londýnský DJ Erol Alkan. Klubovou noc Elektra pozvedne německá techno hvězda Gregor Tresher a stále skloňovanější italské jméno s velkým potenciálem Enrico Sangiuliano.

Na Flédu se vrátí živá elektronika rakouských HVOB, polský indie-popový tandem The Dumplings, rozloučit se přijede americká legenda experimentální hudby Swans. Milovníky ambientu potěší zasnění Cigarettes After Sex (USA), intimní atmosféru navodí belgická dvojice Joy Wellboy, temnou stranu amerického rapu poodhalí OG Maco z Atlanty, alternativní rockovou scénu rozčísnou De Staat (NL) a Zimmerman (BE) a s originální fúzí hip hopu a swingu přitančí švédští Movits!. V lednu na Flédě oslaví 40 let působení na punkové scéně The Vibrators (UK), které v dubnu vystřídají o generaci mladší souputníci Anti-Flag (USA) kritizující americkou vládní politiku. Překvapí raketově stoupající dnb projekt Tantrum Desire (UK) Jaye Faleye a Devina Smithe.

Dramaturgie nezapomněla ani na české a slovenské projekty, což potvrzuje společný koncert Longital (SK) a Bratří Orffů. Přijede rocková alternativa Korben Dallas (SK) a dvojkoncertem na Flédě oslaví 25 let existence Horkýže Slíže (SK). Prostor dostane vycházející elektroswingová hvězda Mydy Rabycad s vlastním stylem glamtronic, turbo-šansonoví Poletíme?, trashmetaloví divoši Hentai Corporation a Mňága a Žďorp s novým repertoárem.

Klub Fléda funguje v Brně již šestnáct let. Od roku 2004 si pod vedením Lukáše Stary vybudoval skvělé zázemí a profesionální produkční tým. Ve spojení s unikátní dramaturgií se zvlášť v posledních měsících stal nepřehlédnutelnou součástí středoevropské kulturní scény. Zásadním a přetrvávajícím problémem zůstává nedostatek finančních prostředků, kvůli kterým klub neustále balancuje na hranici přežití. „Již před mnoha lety jsme se ještě s Lenkou Zogatovou snažili změnit pohled na financování kultury v Brně, ale ani teď, po výměně politické reprezentace se nic zásadního nezměnilo“, konstatuje Lukáš Stara a dodává: „V praxi kluby a další kulturní zařízení stále pokrývají svůj provoz z drtivé většiny z vlastních zdrojů a půjček (v případě Flédy z 95 procent; 5 procent pokrývá provozní grant z rozpočtu města Brna). To, že Fléda přesto funguje na špičkové profesionální úrovni už 12 let, je výsledkem absolutního nasazení a entuziasmu lidí, kteří v klubu pracují.

 

Vybrané koncerty jarní sezóny 2017

Kontakt

Sabina Coufalová

PR & marketing manager
klub Fléda
+ 420 734 622 897
www.fleda.cz
pr@fleda.cz
www.facebook.com/fledaclub
www.instagram.com/fledaclub/

 

 

Vaše názory

komentáře