Fléda pokračuje v uvádění velkých jmen.

Na jaře přiveze Siriusma, Toxica, Sofa Surfers nebo Jana Blomqvista s živou kapelou

Brno, 16. ledna 2018

Hudební klub Fléda navazuje na program minulých sezón ve všech dramaturgických liniích. V jarní sezoně 2018 opět uvádí řadu velkých jmen nejen elektronické hudby. V českém klubovém prostředí se tak poprvé objeví francouzský divous The Toxic Avenger nebo berlínský inovátor v mixování hudby Siriusmo, jenž po čtyřech letech vystoupí ze své elektronické jeskyně na pódia s novinkou Comic.

 

Díky své velikosti a kvalitnímu technickému zázemí zůstává Fléda multižánrová. Dál rozvíjí úspěšnou dramaturgii posledních let, představuje aktuální evropskou elektroniku, mapuje zahraniční i domácí hip hopovou scénu nebo uvádí zástupce současné slovenské alternativy. Vůdčí místo v letošní dramaturgii opět zastává festival elektronické hudby Echoes, jenž představuje nejnovější zahraniční projekty, podporuje české talenty, dává prostor audiovizuálním performancím a experimentování s hranicemi analogové a digitální hudby. „Na podzim jsme se soustředili na inteligentní taneční hudbu a oslovili i náročnější posluchače. Jaro se ponese v odlehčeném duchu bláznivé hravosti a elektronického propojování hudebních stylů od punku až k rapu,“ přibližuje jarní sezónu festivalu jeho dramaturgyně Marie Butula Cichá.

 

První hvězdou letošních Echoes bude elektrohousový maniak se slabostí pro hip hop The Toxic Avenger (FR) s živým setem, které jsou v jeho případě čím dál větší vzácností. Na Flédě představí průřez svou nekonvenční desetiletou tvorbou, v níž originálním způsobem propojuje anglický pop, světový rock a francouzské a americké elektro. V dubnu se po čtyřech letech experimentování ve studiu na pódia vrátí berlínský producent, grafitti umělec a ilustrátor Siriusmo. Jeho nové album dokazuje, že milovník a mistr starých analogových kláves neztratil nic ze své potrhlosti. Jeho rozverný a taneční retro set k dokonalosti přivede unikátní videoprojekce designového studia Pfadfinderei, jenž se proslavilo spoluprací se skupinami Moderat, Modeselektor a Boys Noize.

 

V klubu se na jaře vystřídá řada významných zahraničních zástupců různých žánrů. Sofa Surfers (AT) propojující experimentální rock s temnou elektronikou oslaví na Flédě dvacet let na scéně, kytarová senzace Kensington (NL) uhrane návštěvníky bezbřehou pódiovou energií, česko-americká N.O.H.A. přinese kombinaci dnb a world music a americký indie folkový písničkář Michael Malarkey svým fanouškům dokáže, že není jen hercem ze seriálu Upíří deníky. Kvalitními jmény a novou grafikou se pochlubí klubová noc Elektra, která pravidelně představuje nejzajímavější světová jména z oblasti techna a house music. V březnu nabídne nizozemskou hvězdu Secret Cinema, v květnu talentovaného DJ a producenta Laytona Giordaniho z USA. Pokračování se dočká i tradiční dnb party Vendeta, která hostí nekompromisně energického DJ Erb N Dub z Británie nebo sólový projekt jeho krajana, DJ a producenta Adama Tindilla (G Dub) zvaného Original Sin.

 

Fléda nepřestává mapovat současný hip hop a kromě anarchy rapové show provokativního zástupce brooklynského hip hopu Tekashi69 (USA) představí na jaře výrazné novinky domácí a slovenské rapové scény. Na únorový křest domácího Smacka naváže křest slovenského Gleba. Pak přijde na řadu hiphopový maraton vydavatelství Milion+ (Yzomandias, Nik Tendo x Decky) za aktivní účasti Maniaka a italských hvězd Dark Polo Gang (IT). V březnu klub uvede comeback slovenské rappové dvojice Trosky a show Marpa & TroubleGang, v květnu zde pokřtí své novinky Rest a Maniak.

 

Na své si přijdou i milovníci tvrdé muziky v mnoha jejích podobách od industrial metalu, v podání kapel Ost+Front (DE), Reptil (DE), Dornenkönig (DE) nebo Amandas Nadel (AT), přes zámořský hardcore z Austrálie, USA, Kanady a Velké Británie Deez Nuts & support (ve spolupráci s Rock For People) až po temné severské běsnění norských Kvelertak nebo koncert domácích divochů Hentai Corporation.

 

Koncem května Fléda oficiálně odstartuje brněnskou open-air sezónu a přenese Berlín na Špilberk. Na jeho druhém nádvoří uvede špičku německého alternativního techna Jana Blomqvista, jehož atmosférickou show doplní živé nástroje v podání Christiana Dammanna (bicí) a Felixe Lehmana (klávesy). Party pod širým nebem uvede česká experimentální dvojice Bratři.

 

Z domácích umělců zve na Pekaře nebo Mňágu a Žďorp. Náročnějším posluchačům je určen vyzrálý dialog písničkářství a elektroniky v podání pražského indie popového uskupení Baromantika v čele s Lenkou Dusilovou nebo křest alba brněnské psych-popové senzace Ghost of You. Funkovou verzi jara na Flédě spustí Monkey Business a Eskalací dobra podpoří J.A.R.. Svou pozornost vůči rychle se rozvíjející slovenské alternativní scéně Fléda prokáže uvedením osobitého mixu indie-popu a taneční elektroniky Puding pani Elvisovej, koncertem indie popové formace Billy Barman či oceňovaného elektro-akustického tělesa Fallgrapp.

 

Kromě koncertní činnosti klub pravidelně a zdarma organizuje komunitní akci Blešák/ Flea  Market propagující etiku „slow fashion“ a princip RRR (reduce, reuse, recycle). Spolupracuje s nadací Podané ruce na větší bezpečnosti v oblasti klubové kultury. Je držitelem certifikátu bezpečnějšího nočního života a zábavy Hard&Smart, který získal jako první (a na dlouho jediný) klub v ČR. Ve spolupráci s brněnskou skupinou Amnesty International se každoročně úspěšně zapojuje do největší lidskoprávní aktivity na světě Maratonu psaní dopisů.

 

 

 

Vybrané koncerty jarní sezóny 2018

19/1   Vendeta w/ Erb n Dub & Akov    #dnb #vendeta

20/1   Smack Terapie křest Brno    #hiphop #rap

2/2     Gleb (SK)    #hiphop #rap

17/2   Pekař: Dvě duše Tour    #pop #folk #rock

23/2   Yzomandias x Dark Polo Gang (IT) x Nik Tendo    #hiphop #rap

24/2   Ost+front (DE), Reptil (DE), Dornenkönig (DE), Amandas Nadel (AT)    #metal

28/2   Lenka Dusilová & Baromantika    #alternativa #indie #pop

4/3     Sofa Surfers (AT) – 20 Years Tour    #rock #elektronika #alternativa

7/3     Puding pani Elvisovej (SK)    #indie #pop #elektronika

9/3     Elektra: Secret Cinema (NL)    #elektra #elektronika #techno #house

10/3   Trosky / Zverina (SK)    #hiphop #rap

11/3   Blešák / Flea Market    #reduce #reuse #recykle #shopping

14/3   Marpo & TroubleGang    #hiphop #rap

15/3   Ghost of You – Black Yoga realease party & Repetitor (SRB)    #alternativa #indie

16/3   Echoes: The Toxic Avenger live (FR)    #echoes #elektronika #techno #punk

17/3   N.O.H.A.    #dnb #worldmusic

Vaše názory

komentáře