Fish v Bratislavě

Třetí říjnovou neděli připlula do Bratislavy ryba, a ne tak ledajaká, přímo sám Fish.

V neděli 20. října 2013 krátce po půl deváté večer na pódium MMC v Bratislavě v doprovodu své kapely připlul Fish  se svým tradičním šátkem kolem krku. Podmalování očí a makeup, který ho kdysi charakterizoval vyměnil za sexy pleš a prošedivělý vous.

Bratislava byla v pořadí 28. zastávkou v rámci jeho evropského koncertního turné The Moveable Feast Tour 2013. Bývalý zahradník a spoluautor nejúspěšnějších desek skupiny Marillion, v současnosti básník skladatel a především zpěvák, vlastním jménem Derek William Dick, dostal během chvíle zpola zaplněný Majestic Music Club do varu.
V nazvučení sálu byly sice rezervy, ale nic to neubralo na jeho živočišnosti a skvělém feelingu.  Fish začal otvírákem Perfume River a eponymní skladbou z alba A Feast Of Consequences, po které následovala první připomínka legendárních Marillion, a to stejnojmenná skladba z první desky Scrip of Jester’s Tear.
Mezi zpěvákem a publikem se během  pár okamžiků vytvořilo přátelské jiskření. Když po výzvě směrem k sedícím divákům, aby si šli zatancovat na parket před pódium, se tak nestalo, upozornil tyto sedící diváky na možnost vzniku hemoroidů. Když po jeho následné  všetečné výzvě, ať se přihlásí, kdo už měl nebo má hemoroidy, se zvedl les rukou, nemohla být atmosféra v sále přátelštější. Fish měl vůbec povídavou a nutno říci, že publikum reagovalo na jeho žerty a průpovídky velmi srdečně a spontánně.

Během vystoupení probíhala na pozadí projekce vizuálního doprovodu skladeb, ve kterých se střídaly záběry z válek s artificiální tvorbou, a také připomínky nezapomenutelných obalů prvních tří desek skupiny Marillion. Ty připomněl Fish hitem He Knows You Know z dříve zmíněného alba a chvíli potom směsí, ve které mimo Credo zaznělo i Fugazi, a ve které představil Fish svou doprovodnou kapelu. To už se vystoupení blížilo ke svému závěru. Po odchodu hudebníků se ozval potlest a pískot a po jejich návratu band vytkl excelentní Freaks. A pak už byl konec doopravdy.
Během dvou hodin nabitých obrovskou pozitivní energií ukázal Fish všem, že pořád zůstává velkou rybou, i když není občas vidět.
Protože jsme do „Blavy“ přijeli s dvouhodinovým předstihem, měli jsme dost času na bloumání po okolí. Na každém nároží či plotě visel plakát s obličejem budoucího župana (neplést prosím s koupacím pláštěm), ale informací o takto skvělém chystaném koncertu poskrovnu. I tak patří obrovský dík agentuře Double Head Production spol. s r.o. a panu Raymondovi Kaňovi za to, že do Bratislavy dovezl jednoho z čelných představitelů art rocku, o kterém přední britský hudební publicista David Hepworth napsal, že „se jedná o hlas, který je prolnutím hlasů Rogera Daltreye a Petera Gabriela“.

Vaše názory

komentáře