Finský večer ponořen do melodeath-vikingského hávu

Vikingský večer plný melodeathmetalového nádechu slibovala sobota večer v Masters Of Rock Café 14.3.2015. No on už slibovaný triplet dával tušit, že vlastně bude nutno odestát a řádně odposlouchat všechny tři kapely. Není totiž náhodou, že všechny tři spolky už pódia brousí hezkou řádku let a svému řemeslu se věnují na plné obrátky. Právě o tom jak jim to všem šlape, byl kýžený večer. Přiznávám, že opravdu bylo složité, kterou kapelu bych si tak nějak vyšvihl k obrazu oblíbenosti a utvořil si pomyslný žebříček oblíbenosti pro tento večer.

Jako první se na prkna klubu vrhla smečka z Finska (oni jsou nakonec všichni z Finska J) OMNIUM GATHERUM. Jejich kompozice  má lehkost a velmi dobrý tah na branku, barva zpěvu je také odlišná a to mi na nich sedí asi nejvíce. Začalo se na čas a na předkapelu světe div, se byl sál celkem vyplněn. Mimo jiné zazněly známé songy jako The Sonic Sings a závěrem úspěšná Everfields. Zvukař zvukařil na výbornou.

Druhá sebranka pro změnu také z Finska INSOMNIUM svou tvorbu přeci jen točí zcela jinam a to jak od ENSIFERUM tak i od OMNIUM GATHERUM. Jelikož neznám perfektně členy, tak jsem nemohl nezaznamenat, že nejdříve v dresu Omnium a pak i Insomnium se proháněl stejný kytarista.  Zazněla While We Sleep a také z nové, nebo spíše poslední fošny The Promethean Song. Obecenstvo bylo zcela jistě příjemně doladěno a nažhaveno, vzduch se jen těžko krájel.

Opravdu neuvěřitelně se to vše odvlnilo, byla to rychlopalba dvou předkapel a já se nestačil divit, že už je sakra polovina večera za námi. Zvukař měl také svůj den, lidí poměrně hodně a hlavně řádně opláceli kapelám jejich snahu, což patřilo pro všechny tři kapely večera. ENSIFERUM, pojem vikingského metalu, nebo kdo chce možná folk metalu. Já osobně občas škatulkuji, ale až do puntíku to opravdu není nutné. Nová deska byla v duchu desky předešlé, čili nebylo se čeho bát, neboť v obou případech se jedná o materiál více než kvalitní v klasickém soundu ENSIFERUM. Při vystoupení klasický moshpitek v prostorách, které klub umožnil, řinula se pecka za peckou. V jednu chvíli se mi zdálo že Ensiferum už vypráskal všechny své bomby a nemají kam sáhnout, ale nebyla to pravda.  Pořád a pořád to valili před sebou, energie byla nakouskovaná a házela se po dávkách. Warrior Without a Way, Hearten Horde, One Man Army  z toho jsem měl fakt radost, všechny skladby jsou totiž nadprůměrné a zdobí nové album. Já nevím co ještě dodat, jako třeba Unsung Heroes, Victory song, Token of Time a další. Mezihra byla JUDAS PRIEST a jejich asi nepopulárnější hit Breaking to law, kterou si zazpívala, jak jsem později zjistil akordeonistka od Turisas, jež nahradila velmi sličnou Emmi (proč ta nepřijela, vážně nevím). A závěr patřil skladbě Iron, dalo by se říci jak jinak…..

Super večer, super kulisa, celkem dobré pivko, skvělý plán protourmanagmentu dát dohromady tyhle tři bandy. Moc příjemný večer to vskutku byl.

 

Vaše názory

komentáře