Dune Rats přivezou na Flédu punk z Austrálie

Dunies opět vyráží do Evropy. Tři kluci z Brisbane předvedou 8. května na Flédě, že se nebojí žádné párty. Kapela svou charakteristickou muzikou takřka definovala mladou, ztracenou generaci, která našla zalíbení ve “wasted, fuck it all” životním stylu. Přestože už Dune Rats nepatří mezi kapely známé jen po australské buši, na duši jim to neubírá. Nic a nikoho neberou vážně, o metronomu asi neslyšeli. No a? Danny, Brett a BC nasazením, energií a melodickými riffy dokonale nahrazují nedokonalejší technické provedení. Na tour je doprovodí kapela Gooch Palms a The Oxx.

 

Po eponymním debutu v roce 2014, který je mixem surf-punku a garage-punku a nese hymny jako Dalai Lama, Big Banana a Marijuana, přichází Dunies s dlouho očekávanou deskou. Nová nahrávka se jmenuje The Kids Will Know Its Bullshit a v Austrálii trhá rekordy, kdy se několik týdnů držela na vrcholu tamních žebříčků. Nejpopulárnější singl Bullshit zní extrémně jednoduše, ale právě v jeho jednoduchosti je síla. U prostého popěvku ,,Everything you say is bullshit, and everything you do is so sick,” nelze dělat nic jiného, než nasadit maniakální výraz a bláznit do bezvědomí.

 

Výrazný dopad na zvuk alba má producent Zac Carper, známý zpěvák a kytarista FIDLAR. Album s jedenácti tracky, které nahráli v Melbourne, je daleko propracovanější a neochvějně definuje autentický zvuk Dune Rats. Od rychlých punkových pecek, při kterých celý klub skáče, až k pomalejším pseudo-ploužákům ovoněných oceánem a pohodou. Surová energie, oblaka z marihuany, stagediving, pivo na ex z boty. Dunies mílovými kroky míří k výšinám.

 

Dunies na tour doprovází kapela Gooch Palms z australského Newcastlu. Vystupují jen ve dvou, o to jsou ovšem dravější. Výrazné zpěvné refrény, ve kterých se oba hudebníci synchronizují, plavou někde mezi teenage popem a ostřejším rock’n’rollem. Kytarista Leroy má účes ala Jágr a nosí trička s Bartem Simpsonem. Pokud má vůbec něco na sobě. Poslední album pojmenovali Introvert Extroverts a přesně takovým oxymóronem jsou. Někdy pomalí a sentimentální, jindy uječení a bizarní.         

 

The Oxx. Kolečko, křížek, křížek. Mladá krev. Surf Rock, který svoje vlny chytá na Labi na Mělníku. Totální divočina a naděje české scény. Živelný a drzý punk rock, omlácený skejty a díry v tričkách. Kombinace kalifornských pláží se špetkou devadesátek v DC, akorát že tady žádný pobřeží nemáme.  Surfující emaři nebo mokrý sny, který by měl Milo z Descendents v zapadlý garáži někde mezi Mělníkem a Humpolcem. Jejich show bývá opravdový bordel. Kdo zažije OXX naživo, rychle pochopí, že česká podzemní scéna má budoucnost.

 

Vaše názory

komentáře