Bohemian Metal Rhapsody láká na přední osobnosti domácí scény

Bohemian Metal Rhapsody láká na přední osobnosti domácí scény, známé hity, poutavou show a bohatou scénu

Tisková zpráva

30.6.2017, Ostrava. Dlouhá léta si právo na uvádění metalové opery na festivalu Masters of Rock nárokoval výhradně Tobias Sammet pro svou AVANTASII. S letošním patnáctým ročníkem vizovického metalového svátku však jeho hegemonie v této nelehké hudební disciplíně padne. Přichází Bohemian Metal Rhapsody!

Pod značkou Bohemian Metal Rhapsody se skrývá ambiciózní projekt, který v českých končinách nemá obdoby. Superkapela? Metalová opera? Muzikál? Výpravně pojatá show v sobě skrývá od každého něco, především však nabízí spojení několika zpěváků/zpěvaček a muzikantských osobností předních českých kapel. Může nalákat na Lucii Bílou, Honzu Toužimského z ARAKAINU, Kamila Střihavku, Tanju, dále vítěze jednoho z ročníků televizní Superstar Davida Spilku či Žántí z Matahari. Právě od Tanji přitom vedou nitky k prvotní myšlence projektu, ke kapelníkovi CITRONU Radimu Pařízkovi. Právě v jeho hlavě se nápad na „metalovou operu“ zrodil a to prý už někdy před dvaceti lety. „Dokonce jsem zpočátku tajně snil o prknech Národního divadla,“ směje se, když představuje bohatý program Bohemian Metal Rhapsody, který nakonec vydá na hodinu a čtvrt hudebního koncertu. „Mám osobně radost, že se idea zamlouvá Lucce Bílé i všem ostatním, že mezi námi běží konstruktivní komunikace, kdy se všichni svou měrou podílejí na vzniku toho celého. Nadšený jsem ze zápalu Kamila Střihavky a Honzy Toužimského. Jsou v podobných věcech velmi zkušení. Žántí a David Spilka už na zkouškách ukazují, že budou originální zpěváckou dvojici. Těším se na to, i díky produkčnímu a agenturnímu zapojení Pragokoncertu, který prostě umí.“

Právě frontman ARAKAINU a devatenáctinásobná česká slavice se v Bohemian Metal Rhapsody zhostí hlavních rolí. Nejenže k tomu oba mají náležité vokální předpoklady, mezi oběma funguje také neopakovatelná chemie, už mnohokrát prověřená na koncertech Honzovy domovské kapely. „Ráda dělám nové a netradiční věci a chodím občas i neprošlapanými cestami. A rockovou metalovou muziku mám ráda, její živočišnost mi dává sílu a energii. Líbí se mi to a moc se na to už těším.“ říká Bílá a Toužimský ji ihned doplňuje: „Moc rád se účastním podobných projektů, ve kterých se objevuje smyčcové těleso, sbory a především rocková kapela. Když jsem se ještě k tomu dozvěděl, že by se měl projekt odstartovat na letošním Masters of Rock, kde je vždy fantastická atmosféra, nešlo nad tím moc přemýšlet. Moc se na celý projekt a lidi kolem něj těším.“ Sympaťák české tvrdé scény v příběhu ztvární roli partnera Lucky Bílé a tím se otevírá prostor pro vstup dalších postav v podání Tanji a Kamila Střihavky, Žántí a Davida Spilky a vzájemných vokálních konfrontací v rámci jednotlivých písní.

„Vzhledem k tomu, že s Radimem uplynulé čtyři roky zase intenzivně spolupracuji a naše pracovní spojení se osvědčilo, přijala jsem i další, hodně zajímavou a pro mě i nelehkou, výzvu – zpívat v této metalové opeře. Vzhledem k tomu, že jsem nikdy nezpívala ve velkých muzikálech, tak o to bude tato zkušenost pro mě dobrodružnější. Budu se s rolí muset popasovat po svém, ale těším se a sama jsem zvědavá, jak tento projekt zaujme a bude úspěšný a věřím, že se nikdo z nás, ani diváků nudit nebude,“ říká Tanja, která svůj návrat na scénu před nedávnem konečně stvrdila i vlastním minialbem „Jsem posedlá…“. Kamil ji doplňuje: „ Myslím si, že rocková hudba je v současné záplavě mainstreamu vnímána jako menšinový žánr, a proto s povděkem kvituji snahu o podobné projekty, které rock můžou přiblížit nejen současné, mladé generaci. Na realizaci tohoto nového počinu se moc těším a doufám, že si to společně s rockovými fans užijeme.“ Přidává se Žántí: „Miluji tvrdou hudbu a je pro mě poctou vystoupit s takovými osobnostmi“. A David Spilka debatu uzavírá: „Je to velká příležitost a určitě ji chytím za pačesy. Dám do toho všechno“.

Vedle jmenovaných zpěváků a zpěvaček, jejichž důvtipně dramaturgicky poskládané známé hity včetně duetů budou spolu s několika novými songy složenými speciálně pro Bohemian Metal Rhapsody tvořit jádro programu, se na pódiu objeví rovněž muzikanti z několika kapel, přičemž na pompéznosti produkci přidá ještě violoncellový kvartet ARRHYTHMIA a moravský dětský sbor P. ACADEMY.

A MOTTO tématu, které se jako nit táhne na pozadí celého představení?

„Je existence naší Země věčná? Nebo je jen epizodou vesmíru, který ji může zničit svými silami či vlastním kolapsem? Bůh suď.

Docela pravděpodobně ale můžeme její apokalypsu způsobit sami, my lidé. Díky naší nerozumnosti, megalomanství, bezbřehé touze po moci. Hmotu lze zničit, ale duch je věčný. Naše mysl, cítění, naděje touhy a ideje mohou kdykoli vykřesat jedinou jiskrou oheň znovuzrození. A o tom, o našich myšlenkách, všemožných vztazích, lásce, ale i nenávisti jsou příběhy písní celého představení“.

A jak tahle metalová show skončí? Dočkáme se happy endu? To zjistíte na Masters of Rock! Bohemian Metal Rhapsody má své místo v pátečním programu mezi 17:00 a 18:15.

 

Vaše názory

komentáře