Atreyu na Flédě

Metalcorové ikony Atreyu přivezou na Flédu vrcholové album In Our Wake

 

Hvězdy kytarové crossover scény Atreyu vyráží do Evropy s čerstvým albem In Our Wake. Skladby znamenající vrchol v bohaté kariéře otců metalcoru představí kalifornský kvintet 5. června na Flédě. Kapela při nahrávání desky překročila vlastní hranice, aby vytvořila silný hudební odkaz reflektující lidskou smrtelnost. Fanoušci jej teď v Brně uvidí i s doprovodem talentované česko-slovenské kapely John Wolfhooker. Vstupenky za 490 Kč budou od 28.3. 11:00 v předprodeji na goout.cz a ticketmaster.

Nové album In Our Wake představovalo pro hvězdy metalcorové scény Atreyu zásadní výzvu. Po úspěšné desce Long Live z roku 2015, která znamenala návrat kalifornského uskupení na scénu, kapela cítila nutnost posunout vlastní tvůrčí možnosti. „Na téhle nahrávce je kus každé jedné písničky výsledkem spolupráce mezi námi všemi, a to i texty. Vůbec poprvé jsme do toho šli opravdu společně a po hlavě.“ vysvětluje zpěvák Alex Varkatzas pro server Rock Sound. Atreyu se při nahrávání rozhodli udělat vše proto, aby vytvořili album, které ponese jejich hudební odkaz. I proto opět navázali spolupráci s věhlasným producentem Johnem Feldmannem.

 

Sedmou studiovou deskou Atreyu prostupuje existenciální téma lidské konečnosti a jejího přesahu. „Je to o tom, jak chytit život pořádně za koule, vzít to od podlahy a uvědomit si, že na to tady máte jen jednu ránu,“ přibližuje bez servítek bubeník Brandon Saller. Nahrávání desky zásadně ovlivnila smrt dvou spřízněných osobností hudební scény Chrise Cornella a Chestera Benningtona: „Pro mě, bez ohledu na to, jakou píseň jsem psal, byli ti dva chlapíci někde vzadu v hlavě… Kdybychom jim tehdy jen mohli pomoct nést ta hrozná břemena, dokonce jen na chvilku, udělali bychom to,“ přemítá Varkatzas pro Rock Sound.

 

Atreyu se téměř dvě dekády řadí k hvězdám crossover-kytarové scény. „Lidé jsou někdy zmatení a říkají, že jsme metalová skupina, ale my vynalezli metalcore. Může to znít nafoukaně, ale je mi to jedno. My byli prostě první,“ vysvětluje Varkatzas. Kapela původně začínala pod jménem Retribution, ale už kolem roku 1999 změnila název a došlo i ke genezi stylu, kterým se Atreyu nakonec proslavili. Tehdy u toho už byli i další aktuální členové Brandon Saller (bicí) a Dan Jacobs (kytara). Během pár let se pak přidali i zbývající zástupci  současné party Travis Miguel (kytara) a Marc „Porter“ McKnigh (basa).

 

Debutové album Suicide Notes and Butterfly Kisses (2002) vydali rodáci z Orange County  pod křídly Victory Records. S deskou přišel také první komerční úspěch, který kapela dokonale zužitkovala s druhou nahrávkou The Curse (2004). Kolem půl milionu prodaných nosičů a účast v  soundtracku hollywoodských trháků znamenaly pro kapelu obrovský skok. Ten podpořila i třetí deska A Death-Grip On Yesterday (2006), která se podle Billboardu umístila v žebříčku TOP 10 týdenní poslechovosti. Do něj se podařilo dostat i následujícímu albu Lead Sails Paper Anchor (2007) a jen těsně pod ním skončila pátá nahrávka Congregation of the Damned (2009). Mezi léty 2011 a 2014 kapela ohlásila tvůrčí pauzu, kterou ukončilo až nahrání fanoušky oceňovaného alba Long Live (2015). Atreyu vydávali na labelech jako Hollywood, Roadrunner nebo Spinefarm. Pravidelně vystupují po celém světě a pódia sdíleli s hvězdami jako Bullet for My Valentine, Linkin Park, Slipknot nebo Bring Me the Horizon.

 

Razantní crossover notu brněnského večera podpoří česko-slovenská formace John Wolfhooker. Ti čerpají ze základů poctivé instrumentace, na nichž staví své písně napěchované chytlavými refrény. Kapelu na pomezí technického hardcoru a alt-rocku založila dvojice bratrů Janečkových v roce 2013. Od té doby stihli pánové vydat hned dvě povedená alba a vystoupit na festivalech jako Rock for People, Aerodrome nebo Mighty Sounds. Na jednom pódiu si zahráli třeba s Rise Against, Enter Shikari nebo Sleeping with Sirens. Právě koncertní energie je přitom vysoce ceněnou devízou nadějné čtveřice.

 

Atreyu – The Time Is Now – youtube ukázka

Atreyu – Ex’s & Oh’s – youtube ukázka

Atreyu – Do You Know Who You Are? – youtube ukázka

John Wolfhooker – Zeddknot – youtube ukázka

John Wolfhooker – Alfred – youtube ukázka

 

Atreyu (USA) + John Wolfhooker: Fléda, 5. června 2019, 19:00

 

 

Vaše názory

komentáře