Abraxas v Budišově

Poslední říjnový pátek v malém klubu v Budišově nad Budišovkou, městečku ztraceném kdesi ve Vítkovské vrchovině, se uskutečnil koncert legendární skupiny Abraxas. Formace, která se na československé resp. české rockové scéně pohybuje bezmála čtyřicet let, přivezla do klubu Šatlava (nejen) představit novou desku, se kterou se po šesti letech vrací do podvědomí posluchačů a kterou nazvala lapidárně Klid!.Na pódium zcela zaplněněného klubu chvíli po osmé doslova vtrhla čtveřice muzikantů a hned první řízné tóny daly předzvěst, v jaké tónině se koncert ponese.
Kapela ve svém soundu hodně přitvrdila, což bylo znát hned v úvodní skladbě Nekončící běh z předposlední desky Hlava v oblacích. V následujícím hitu Poprvé předvedli Slávek s Ivanem skvělý jam na sólovou kytaru a basu. Jako další skladba zaznělo dnes tak aktuální poselství Už tady jsou z nového alba. Z téhož alba následovala eponymní skladba Klid!. Druhou připomínkou první LP desky Box byla skladba Každý den je to jinak.
Následovala přestávka, po které Mirek Imrich popřál k významnému životnímu jubileu vedoucímu místního střediska volného času, který se chopil role technika a staral se o zvuk a světla, a vyzval publikum k přípitku skladbou Žízeň z nové desky. Z téže desky zazněl Tance čas a hned po něm jsme navštívili džungli, kterou jde King Kong. Jedna z největších pecek kapely z nezapomenutelné desky Rituál, začínala dostávat publikum do varu. Tomu napomohl Mirek Imrich, který se tentokrát vžil do role samotného Karla Gotta, který tvrdí, že „hlas musí bejt v pořádku“ a proto Karel drogy nebere. V následujícím hitu Obyčejnej svět začala část publika spontánně tančit. Další připomínkou začátků kapely byla titulní skladba Box ze stejnojmeného alba. Desku z roku 2007 Už je to jedno připomněla Dívka na pláži.
„Je to strom vyrostlej z pevnejch kořenů…“ a samozřejmě legendární Nekonečný boogie z první desky, během které se kapela představila a snažila se dát najevo, že koncert končí. Tuto informaci ovšem tančící publikum nechtělo přijmout a proto si vynutilo přídavek. Abraxas se vrátil opět k albu Box a přidal skladby Země se točí dokola a Zoo.
Nicméně jeden přídavek nestačil a kapela zařadila opravdovou vykopávku z úplně ranných začátků, skladbu Muž-stroj. Na hlasité naléhání a potlesk ve stoje se kapela vrátila na pódium potřetí a na přání budišovského publika zahrála znovu Obyčejnej svět. A to už byl ale opravdu konec velmi vydařeného koncertu.
Co říci závěrem? Kapelu Abraxas znám nějakých třicet let a v dobách mých rockových začátků patřila k mým nejoblíbenějším na domácí scéně. Vinylová eLPíčka Box a Manéž ještě mám někde doma. Sound kapely, který od počátků její tvorby balancuje na hranici řízného rocku a funky, oslovuje nejen starší generaci, která na něm posluchačsky vyrostla, ale nachází si i nové mladé příznivce.
Současnou podobu skupiny Abraxas tvoří zakladatel, kytarista, skladatel a kapelník Slávek Janda, zpěvák, bavič a „entertainer“ Mirek Imrich, vynikající basák Ivan Doležálek a v neposlední řadě skvělý bubeník Eda Štěpánek.

Myslím, že jsem nebyl v sále sám, kdo se skvěle bavil, více než dvě hodiny, vynikající muzikou, vtipnou show a excelentními hudebními výkony skupiny Abraxas.

Vaše názory

komentáře